czwartek, 23 grudnia 2010

Prawa pasażera

Przepisy dotyczące prawa pasażerów zawarte są w konwencji warszawskiej z 12 października 1929 r. Kraje podpisujące konwencje zobowiązują się tym samym do przestrzegania reguł według swego rodzaju szablonu. Regulacje konwencji warszawskiej dotyczą biletów lotniczych, kwitów na przewóz bagaży, przewozu listów lotniczych, odpowiedzialności przewoźników w odniesieniu do zaistnienia różnego rodzaju sytuacji.
Pasażerowie mogą powoływać się na tą ustawę aby domagać się swoich praw kiedy znajdą się w sytuacji niekomfortowej dla siebie. Z reguły podróżni nie nie interweniują i nie doszukują się przepisów odnoszących się do nich. Te niekorzystne sytuacje wiążą się w przypadku kiedy to podróżny kupuje bilet wówczas obie strony zawiązują umowę i zgadzają się na warunki przewozu osób, bagażu. Bilet jest równoważny z podpisaniem umowy, które oferuje przewoźnik a podróżny je akceptuje. Tutaj mogą zaistnieć różnego rodzaju sytuacje które dotyczą obydwu stron. Mam tu na myśli sytuacje kiedy pasażer może spotkać się z opóźnieniem lotu, odwołaniem lotu a tym samym niewpuszczenie na pokład samolotu podróżnego. W momencie kiedy nie zostajemy wpuszczeni na pokład samolotu powinniśmy spodziewać się ze strony przewoźnika propozycji na owych warunków umowy i porozumienia na nowych warunkach.Wówczas możemy spodziewać się  zwrotu kosztów przewozu. Może zaistnieć sytuacja w której liczba miejsc sprzedaży przekracza liczbę miejsc na pokładzie samolotu. W takiej sytuacji kiedy nie mam miejsca dla pasażera przewoźnik zobowiązany jest do wypłacenia odszkodowania które reguluje art. 7 rozporządzenia (WE) 261/2004:

-  250 EURdla wszystkich lotów o długości do 1500 km,
- 400 EUR dla wszystkich lotów wewnątrzwspólnotowych dłuższych niż 1500 km oraz wszystkich innych lotów o długości od 1500 do 3500,
- 600 EUR dla wszystkich innych lotów niż określone w punkcie a,b.

Artykuł ten odnosi się również do sytuacji kiedy to pasażer akceptuje zmianę trasy podróży na zasadach zaproponowanych przez przewoźnika wówczas odszkodowanie może wynieść 50 % w odniesieniu do punktów wymienionych powyżej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz